Dolina Kościeliska

Dolina Kościeliska Dolina Kościeliska jest drugą co do wielkości doliną po polskiej stronie Tatr zaraz po Dolinie Chochołowskiej. Ma 9 km długości. Przez dolną jej część przepływa Potok Kościeliski.

Planując zwiedzanie Doliny Kościeliskiej, należy pamiętać, że znajduje się ona na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN). Wstęp jest płatny.

Liczne odgałęzienia Kościeliskiej prowadzą między innymi do Doliny Miętusiej, skąd szlakami turystycznymi dojdziemy na Miętusi Przysłop (1189 m), Doliny Tomanowej, wiodącej na przepiękną Tomanową Przełęcz (1685 m) oraz do Doliny Pyszniańskiej.

Rwące górskie potoki, płynące w skałach wyżłobiły większe i mniejsze szczeliny, które na przestrzeni lat zmieniły się w jaskinie. Do najsłynniejszych, a zarazem najchętniej odwiedzanych należą Jaskinia Mroźna, Mylna, Raptawicka, czy Smocza Jama.

Zwiedzając dolinę, warto na trasie zaplanować postój w schronisku „Ornak”, gdzie można przenocować czy się posilić. Stąd prowadzą szlaki na Ornak czy Smreczyński Staw.

U wejścia do doliny znajduje się kilka płatnych parkingów (cena ok.10zł/dzień) oraz stylowe restauracje.

Pozostawiając swój samochód w KBC APARTAMENTY możesz bez problemu dostać się do doliny korzystając z wygodnej komunikacji bus’owej. Cena przejazdu ok. 3zł.