Dolina Kościeliska

Dolina Kościeliska Dolina Kościeliska jest drugą co do wielkości doliną po polskiej stronie Tatr zaraz po Dolinie Chochołowskiej. Ma 9 km długości. Przez dolną jej część przepływa Potok Kościeliski.

Planując zwiedzanie Doliny Kościeliskiej, należy pamiętać, że znajduje się ona na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN). Wstęp jest płatny.

Liczne odgałęzienia Kościeliskiej prowadzą między innymi do Doliny Miętusiej, skąd szlakami turystycznymi dojdziemy na Miętusi Przysłop (1189 m), Doliny Tomanowej, wiodącej na przepiękną Tomanową Przełęcz (1685 m) oraz do Doliny Pyszniańskiej.

Rwące górskie potoki, płynące w skałach wyżłobiły większe i mniejsze szczeliny, które na przestrzeni lat zmieniły się w jaskinie. Do najsłynniejszych, a zarazem najchętniej odwiedzanych należą Jaskinia Mroźna, Mylna, Raptawicka, czy Smocza Jama.

Zwiedzając dolinę, warto na trasie zaplanować postój w schronisku „Ornak”, gdzie można przenocować czy się posilić. Stąd prowadzą szlaki na Ornak czy Smreczyński Staw.

U wejścia do doliny znajduje się kilka płatnych parkingów (cena ok.10zł/dzień) oraz stylowe restauracje.

Pozostawiając swój samochód w KBC APARTAMENTY możesz bez problemu dostać się do doliny korzystając z wygodnej komunikacji bus’owej. Cena przejazdu ok. 3zł.

Zaszufladkowano do kategorii Okolica

Kościół św. Kazimierza

Kościół św. Kazimierza w Kościelisku Zatrzymując się w KBC-APARTAMENTY, bardzo łatwo tutaj zajrzeć, ponieważ jest to najbliższy kościół. Drewniana budowa, bogate zdobienia, dbałość o szczegóły w każdym detalu budowli, zapach drzewa stwarza niesamowity klimat. Tutaj można się wyciszyć, oderwać od współczesnego świata.

Kościół zbudowany na planie krzyża mieści dwie kaplice, prezbiterium, chór, dwie zakrystie, posiada wieżę i sygnaturkę. Zaprojektowany został w stylu zakopiańskim przez inż. Eugeniusza Wesołowskiego, uczenia Witkiewicza. Drewno na budowę zostało ofiarowane przez hrabiego Władysława Zamoyskiego.

Witraże projektował bratanek Jana Matejki – Stefan Matejko. Wykonane zostały przez słynną krakowską pracownię Żeleńskich. Przedstawiają: Matkę Bożą oraz św. Józefa.

Poświęcenie kamienia węgielnego i pierwsza msza św. odbyły się 28 sierpnia 1910 roku. W 1914 roku poświęcono dzwony. Uroczystego poświęcenia kościoła dokonano 2 lutego 1916 roku. Przy Kościele znajduje się cmentarz parafialny.

Zaszufladkowano do kategorii Okolica

Kolejka krzesełkowa na GUBAŁÓWKĘ

Polana Szymoszkowa Planując pobyt w Zakopanem trzeba koniecznie wjechać koleją krzesełkową na Gubałówkę (1123 m n.p.m.), skąd można podziwiać panoramę Tatr oraz położone u ich stóp Zakopane.

Z Gubałówki spacerkiem (ok. 30min.) można dojść na Butorowy Wierch (1160 m n.p.m.).

Polana Szymaszkowa czy Gubałówka jest znakomitym miejscem do uprawiania różnego rodzaju sportów. Latem wędrówki piesze (trekking), jazda rowerem, a zimą snowboard, narciarstwo zjazdowe i biegowe. Nie bez znaczenia jest fakt, że stok Gubałówki jest oświetlony, co powoduje, że można „szusować” do późnych godzin.

Na miejscu znajduje się duży i wygodny parking, wypożyczalnie sprzętu sportowego, sklepy, stylowe restauracje.

Planując pobyt w KBC-APARTAMENTY, możesz zostawiając swój samochód na bezpiecznym, zamykanym parkingu i skorzystać z komunikacji bus’owej, której przystanek znajduje się kilkadziesiąt metrów dalej i wysiąść zaraz przy dolnej stacji ośrodka.

Zaszufladkowano do kategorii Okolica

Kąpielisko geotermalne „SZYMASZKOWA”

Kąpielisko geotermalne Jeżeli planujesz pobyt w Zakopanem, nie musisz odmawiać sobie przyjemności związanych z pobytem nad jeziorem.  Nieopodal KBC APARTAMENTY, przy drodze z Zakopanego do Kościeliska znajduje się kąpielisko geotermalne „SZYMASZKOWA” z ciepłą wodą. Woda jest na tyle ciepła, że można kąpać się bez względu na pogodę w okresie od kwietnia do września.

Zaszufladkowano do kategorii Okolica